Odkryj Jurę: Skały Rzędkowickie

Utworzono: 12 czerwca 2019

 

Przy współpracy ze Związkiem Gmin Jurajskich, który odpowiada za promocję turystyczną regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej i wraz z dbającą o bezpieczeństwo na jej terenach Jurajskiej Grupie GOPR przedstawiamy najbardziej charakterystyczne punkty naszego regionu, które odwiedziliśmy wspólnie z Jurajskimi Rycerzami.

Wraz z Mateuszem Malinowskim przedstawiamy wam Skały Rzędkowickie.

Skały Rzędkowickie to jedna z najbardziej charakterystycznych grup skalnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ciesząca się popularnością zarówno wśród przemierzających jurajskie szlaki turystów pieszych, jak i zdobywających skały wspinaczy. Nazwa ich pochodzi od pobliskiej wsi Rzędkowice. Malownicza grupa skalna ma formę wału, który jest jedną z największych i najpiękniejszych tego rodzaju form krasowych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Najbardziej charakterystycznym masywem skalnym należącym do tej grupy jest Okiennik Rzędkowicki, którego nazwa pochodzi od skalnego okna, rozgałęziającego się na kilka odnóg i tworzącego w ten sposób niewielką grotę. Tutejsze skały posiadają swoje oryginalne nazwy, z których część nadana została im przez wspinaczy. Znajdziemy tu formy skalne o takich mianach, jak: Turnia Szefa, Mnich, Flaszka Polna Turniczka, Mała Grań, Baszta. Od lat 90-tych zeszłego wieku, gdy nastąpiła masowa moda na wspinaczkę skałkową, Skały Rzędkowickie stanowią jedne z najbardziej ulubionych terenów wspinaczkowych. Tutejsze trasy nie są najdłuższe i mają z reguły kilkanaście do dwudziestu metrów długości; czasem dochodzą do trzydziestu kilku. Dzięki popularności skał, we wsi Rzędkowice rozwinęła się baza turystyczno-noclegowa. Skały Rzędkowickie są także miejscem znalezisk archeologicznych.

Więcej informacji: https://jura.slaskie.travel/Poi/Pokaz/2326/134/skaly-rzedkowickie

Lokalizacja: Rzędkowice, gmina Włodowice

Odległość z hali przy Blanowskiej: ok.12km

Związek Gmin Jurajskich

Grupa Jurajska GOPR

SPONSORZY

Zobacz wszystkich

OFICJALNA STRONA
Aluron Virtu CMC Zawiercie

Aluron Virtu CMC Zawiercie 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony www Śląsk

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!