Odkryj Jurę: Pustynia Błędowska

Utworzył: 13 czerwca 2019

 

Przy współpracy ze Związkiem Gmin Jurajskich, który odpowiada za promocję turystyczną regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej i wraz z dbającą o bezpieczeństwo na jej terenach Jurajskiej Grupie GOPR przedstawiamy najbardziej charakterystyczne punkty naszego regionu, które odwiedziliśmy wspólnie z Jurajskimi Rycerzami.

Taichiro Koga prezentuje Pustynię Błędowską.

Pustynia Błędowska, rozciągająca się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego – od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) do Kluczy – to największy w Polsce i jeden z większych w Europie obszar lotnych piasków. Teren piaszczysty jest zresztą znacznie większy, niż sam obszar Pustyni Błędowskiej. Ta „polska Sahara” to także jedna z bardziej interesujących atrakcji Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz rejon w którym przecina się kilka szlaków turystycznych.

Obszary te zostały następnie zarośnięte przez lasy, po czym z powrotem odsłonięte, w wyniku wyrębów mających miejsce w średniowieczu. „Polska Sahara” rozciąga się na długości ok. 18 km, z zachodu na wschód – od Błędowa po Klucze. Szerokość pustyni to ok. 4 km. Środkiem przepływa przez nią Biała Przemsza.

Więcej informacji: https://jura.slaskie.travel/Poi/Pokaz/3798/1096/pustynia-bledowska

Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza, gmina Dąbrowa Górnicza

Odległość z hali przy Blanowskiej: ok.26km

Związek Gmin Jurajskich

Grupa Jurajska GOPR

SPONSORZY

Zobacz wszystkich

OFICJALNA STRONA
Aluron Virtu CMC Zawiercie

Aluron Virtu CMC Zawiercie 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony www Śląsk

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!